ایران آماده توسعه روابط اقتصادی با کشور عراق است

 

مشاور معاون ریاست جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در سفر به شهرستان سردشت گفت: یکی از اهداف ما در این سفر تقویت مرزها ‌و‌ ارتقای سطح روابط اقتصادی با عراق است

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، «دانایی فر »در سفر یک روزه خود به شهرستان سردشت پس از بازدید از مرز کیله در نشستی که بعد از ظهر سه شنبه در محل فرمانداری برگزار شد گفت: هدف ما در این سفر  آگاهی از نحوه  فعالیت بازارچه مرزی کیله و بررسی مسائل و ‌مشکلات موجود در مبادلات اقتصادی استان آذربایجان غربی با اقلیم کردستان عراق است.

 

وی مزایایی که ایران برای توسعه روابط اقتصادی با عراق دارد رابرشمرد و گفت:

۱۸۰۰کیلومتر مرز مشترک با عراق،‌ ۱۸ گذرگاه و فاصله بسیار  کم مرزهای ایران با شهرهای عمقی عراق از مزایایی است که کشور ما در ارتباط با عراق از آن برخوردار است

 

دانایی فر از وجوه مشترک فرهنگی ایران با عراق به عنوان یک امتیاز ویژه‌ یاد کرد که سایر کشورهای همسایه عراق از آن بی بهره اند.

 

وی ادامه داد: روابط ما با عراق در زمان مبارزه مردم آن با رژیم طاغوت صدام به نحوی بود که مرزهای ما به روی آنان باز بود در حالی که به گفته خودشان تمام دنیا از آنها رویگردان بودند.

 

مشاور معاون ریاست جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریهثروت فراوان و سرمایه نقدی کشور عراق را از دیگر مزایایی آن برشمرد و‌گفت: در مرودات تجاری با عراق با کشوری ثروتمند روبرو هستیم که سلایق و ذائقه آنها با ما سازگار است و تولیدات ‌وکالای ایرانی را با اطمینان خاطر می پسندند.

 

وی تصریح کرد: سالانه بطور خالص ۲۵ درصد صادرات غیر نفتی به کشور عراق داریم اما چون ظرفیت اقتصادی ما برای صادرات بسیار بیشتر از این است این مقدار متناسب با استحقاق و ظرفیت ما نیست.

 

دانایی فر همچنین به آمار صادرات اشاره کرد و گفت: در چهار ماهه اول سالجاری صادرات ما به عراق ۲۲ درصد افزایش یافته است و ‌میزان صادرات از مرز کیله سردشت نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۲۱ درصد رشد داشته است.

 

مشاور معاون ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم شهرستان سردشت استحقاق آن را دارند که سطح رفاه عمومی آنها  بالا رفته و‌بیکاری در این شهرستان ریشه کن شود، افزود: در  صورتی که مردم سردست تمایل به فعالیت اقتصادی در کشور عراق باشند ما برای حمایت از آنها اعلام آمادگی می کنیم.

 

وی بیان داشت: با اقداماتی که انجام می گیرد موضوع بازارچه ها، بحث‌کولبری و‌کارتهای مرزی در منطقه ساماندهی میشود و اطمینان داد که افزایش صادرات از مرز کیله، وضعیت بازارچه و پیله وران در دستور کار دولت قرار می گیرد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت:معیشت مردم منطقه به درآمدهای مرزی وابسته است و ‌باید در برنامه ریزی محلی و‌ منطقه ای این واقعیت  را لحاظ کنیم.

 

«رضا حسینی» بیان داشت: دنبال توسعه بعضی از مشاغل در مرز هستیم و پرداخت وامهای کم بهره برای ایجاد اشتغال یکی از برنامه های ما در این راستا است که خوشبختانه استان آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در جذب این وامها دارد.

 

وی ادامه داد: ایران از قدیم الایام به عنوان محور تجاری برای عبور کالاها استفاده شده و این موقعیت که هنوز هم وجود دارد در استان آذربایجان غربی با پنج پایانه و‌بازارچه مرزی برجسته تر از سایر نقاط است.

 

حسینی تصریح کرد: ما دنبال تقویت زیر ساخت های مرز کیله هستیم و باید برای انجام آن برنامه ریزی اساسی کرده و ساختار آن را با تمام پیش بینی های لازم طراحی کنیم.

 

وی بر هماهنگی ادارات و ارگان‌های مستقر در منطقه و‌مرز کیله تاکید کردو‌گفت: در صورت هماهنگی و همکاری ادارات و‌ارگانها می توانیم به اهداف مورد انتظار در رابطه با توسعه و‌رونق اقتصادی در مرز کیله برسیم.

 

 

در ادامه فرماندار سردشت نیز به تعدادی از مطالبات مردم منطقه اشاره کرد و‌گفت: تقویت مرز کیله با توجه به عملکرد خوبی که امسال و سال گذشته در حوزه صادرات داشته است یکی از مطالبات مردم منطقه است.

 

«نژاد جهانی» تبدیل شدن مرز کیله را از دیگر مطالبات عنوان کرد و‌گفت: با توجه به موقعیت مرز کیله و‌نزدیکی آن به مراکز جمعیتی اقلیم کردستان عراق می طلبد که رسمی شدن آن با جدیت دنبال شود.

 

وی ادامه داد: تردد مسافرین از مرز کیله نیز مورد انتظار است .

 

جهانی تصریح کرد: با وجود شرایط خاص و محدودیت های بودجه ای که وجود دارد امسال اعتبار ویژه ای به عنوان پروژه محرک اقتصادی به مرز کیله اختصاص یافته و حصار کشی و ساماندهی محوطه آن در دستور کار است.

 

فرماندار سردشت ادامه داد:هنوز هم کمبودهای در این مرز وجود دارد که امیدوارم با همت و نگاه ویژه مسئولین در سطوح ملی و استانی برطرف گردد.