جلسه کارگروه اشتغال شهرستان با حضور مدیر شعب پست بانک، معاون صندوق کارآفرینی امید و  کارشناس بانک توسعه تعاون استان آذربایجان غربی به منظور رسیدگی به طرحهای اشتغالزایی روستایی عشایری  مشکل دار و‌رفع موانع اجرایی آنها برگزار شد 

 

فرماندار سردشت در این جلسه اظهار داشت : طرح اشتغال پایدار روستایی عشایری چون برای نخستین بار در کشور ارائه شده قطعا ایراداتی دارد اما باید با امیدواری و تلاش در این راستا حرکت کرد.

 

«نژاد جهانی » گفت: مسئولان ادارات شهرستانی در مورد وام های اشتغال روستایی و عشایری گام های ارزنده و خستگی ناپذیری جهت پیگیری و تعقیب هدفمند طرح ها برداشتند.

 

وی افزود: آمار بیکاری شهرستان با 23 درصد، دو برابر میانگین استانی بوده، و‌ 19 هزار خانوار روستایی در شعاع 20 کیلومتری مرز و  271 روستای شناسنامه دار و مراکز جمعیتی مثل روستای بزرگ نلاس با 10 هزار نفر جمعیت در سطح شهرستان جود دارد 

جهانی ادامه دادوجود این شاخص ها در وضعیت فعلی نگران کننده است و امیدوارم با همت همگانی جهش خوبی در راستای اشتغالزایی اتفاق افتد.

 

 

فرماندار سردشت همچنین با اشاره به اینکه دشمنان، کشور را در شرایط ویژه جنگ اقتصادی قرار داده اند، گفت: وظیفه ما شهروندان در چنین شرایطی دوری از ناآرامی، آشوب، و اغتشاش است و با این نگاه، وظیفه سنگینی را در کشور بر عهده داریم که باید هر شخصی با ورود به حوزه اشتغال زایی، ایده  و خلاقیت را به مهارت و کارآفرینی تبدیل کند.

 

وی تصریح کرد: در تمامی دولت های گذشته نوسانات ارز شیب ملایمی داشت به همین جهت اقتصاد و مدیریت کشور قابل برنامه ریزی بود اما در دوره ای خاص که به اندازه تمامی ادوار نفت هم فروخته شد متاسفانه با به وجود آمدن نوسانات شدید قیمت ارزی و پدیده های آن، بلایی جبران ناپذیر کشور را درگیر کرد که برای دهها سال دیگر احتمالا دوام داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده این وضعیت و آسیب های رکودی تا حدودی مدیریت شد ولی به علت اتفاقاتی که خارج از یک اراده برنامه ریزی شده مبتنی بر بدعهدی های بین المللی بود فضایی ناخوشایند را در جامعه بوجود آمد .

 

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی سردشت گفت: پس از ارومیه و مهاباد، شهرستان سردشت رتبه سوم پرداخت تسهیلات روستایی استان را به خود اختصاص داد.

 

"پیمان بریاجی" در این جلسه گفت: در چهارماهه اول امسال 270 پرونده با اعتبار 520 میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری در کارگروه اشتغال شهرستان مصوب شد.

وی بیان کرد: از این تعداد 19 طرح با اعتباری بالغ بر 69 میلیارد و 973 میلیون ریال در کارگروه اشتغال استانی تصویب شد و سایر طرح های زیر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال هم به تعداد 159 طرح با اعتبار 200 میلیارد و 220 میلیون ریال به بانک های عامل کشاورزی، کارآفرینی امید، توسعه تعاون و پست بانک در شهرستان معرفی شدند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی سردشت ادامه داد: 22 پرونده به مبلغ 68 میلیارد و 680 میلیون ریال آماده پرداخت در بانکهای عامل هستند، و 7 طرح نیز با مبلغ 55 میلیارد و 800 میلیون ریال پرداخت شده است.

وی همچنین در خصوص پرونده های طرح شده در کارگروه اشتغال فراگیر، بیان کرد: 28 طرح با اعتبار 94 میلیارد و 400 میلیون ریال در زمینه اشتغال فراگیر در کمیته فنی شهرستان تصویب شده است و علیرغم اینکه به بانک معرفی شده اند اما متاسفانه هیچیک از آنها موفق به دریافت تسهیلات نشده است.

وی در رابطه با طرح های ثبت شده در سامانه کارا، اضافه کرد: یکهزار و 79 طرح در زمینه های اشتغال فراگیر و روستایی در این سامانه ثبت شده است که شامل 22 مورد خدمات، 110 مورد صنعت و 947 مورد دیگر در بخش کشاورزی است.