نگاه دولت توزیع عادلانه ی ثروت است

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: نگاه دولت توزیع عادلانه ی ثروت و توسعه ی مناطق محروم و مرزی است.

 

«رضا حسینی» امروز دوشنبه ۵ شهریورماه  در نشست با فعالین اقتصادی شهرستان سردشت به خدمات دولت اشاره کرد و گفت: توسعه ی مناطق مرزی یکی از برنامه های دولت است و در این راستا از محل صندوق توسعه ۱/۵ میلیارد دلار برای پرداخت وام های ارزان قیمت به روستاها ، نواحی صنعتی، شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت اختصاص یافته است.

 

وی اضافه کرد: آذربایجان غربی با پرداخت ۱۵۳ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره رتبه ی اول کشور رادارد.

 

 حسینی ادامه داد: شورایی در کشور فعال شده و اخیرا مصوبه ای صادر کرده که بر اساس آن در کنار همه ی معافیت هایی که برای مناطق محروم تعریف شدهاست  برای مناطق مرزی هم۵۰ درصد معافیت به این سقف اضافه شده است.

 

وی پرداخت ۵۰ درصد تسهیلات ارزان قیمت در مناطق مرزی نسبت به نقاط مرکزی را از دیگر خدمات کشور در مناطق مرزی بر شمرد.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه ی منابع استاندار تصریح کرد:تمامی پروژه های سرمایه گذاری که در مناطق مرزی انجام می پذیرد توسط دولت بیمه می شوند.

 

 حسینی به سهمیه ی سوخت مناطق مرزی اشاره کرد و گفت: سهمیه ی سوخت مرزی به بهترین شکل ممکن مدیریت می شود  و از طریق فراخوان و مزایده به کسانی داده می شودکه بالاترین سود را عاید مرزنشینان نمایند سود آن نیز به حساب مرزنشینان واریز می شود.

 

وی ادامه داد: مرزنشینان تا شعاع ۳۰ کیلومتری نوار مرزی بیمه ی حوادث شده اند و بناست بعد از هفته ی دولت مرزنشینان تا شعاع ۲۰ کیلومتری نیز که بیمه ی سلامت را ندارند، بیمه شوند.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه ی منابع استاندار در رابطه با بیمه ی روستایی عشایری گفت: بنا داریم برای مرزنشینان تا شعاع ۲۰ کیلومتری حق بیمه را پرداخت نماییم

 

وی در رابطه با بازارچه ها گفت: یکی از دغدغه های ما بحث توسعه و استفاده از ظرفیت های منطقه ای است و با توجه به ۹۷۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه یکی از برنامه های ما استفاده از ظرفیت های تجاری است و  دنبال این هستیم که بخشی از ماموریت ورود کالا را از مرزهای استان انجام دهیم.

 

حسینی در خصوص جانمایی بازارچه کیله گفت: بازارچه باید به شکلی طراحی شود که هم ملاحظات امنیتی را داشته باشد و هم مدرن باشد و دو طرف نیز بتوانند در آن تردد و مراوده داشته باشند.

 

وی اضافه کرد: دنبال رسمی کردن بازارچه ی کیله و گسترش مراودات تجاری از این مرز هستیم و برای بازارچه ی دوم که در اشکان بود بررسی های فنی نشان می دهد که سرمایه گذاری از لحاظ فراهم نمودن زیرساخت ها در آنجا مقرون به صرفه نیست و باید مکانی را مشخص کنیم که برای سردشت ارزش افزوده داشته باشد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه ی منابع استانداربه بحث راه ها اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری خوبی در بحث جاده ها انجام نگرفته در حالی که یکی از الزامات توسعه می باشند.

به گفته ی وی مطالعاتی شروع شده که مشخص شود کدام مسیر از سردشت به تهران نزدیکتر است که بتوان از ظرفیت های مرزی و پایانه های صادراتی آن استفاده کرد و برابر  مطالعات اولیه مسیر سردشت به بوکان شرایط بهتری دارد که اجرای آن در برنامه استان قرار دارد.

 

 

وی در رابطه با دیگر مطالبات مطرح شده در این جلسه که حمایت در بازپرداخت وام ها، تخصیص زمین وتسهیل در روند اخذ مجوز بود، خاطرنشان کرد: افرادی  را که برای اولین بار در بازپرداخت وام های اشتغال زایی مشکل دارند تا جایی که امکان پذیر باشد مورد حمایت قرار می دهد و برای پروژه هایی هم که توجیه فنی اقتصادی دارند و از بابت سرمایه گذاری قابل قبول هستند حمایت می شوند.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه ی منابع استاندار به بحث توسعه ی گردشگری شهرستان اشاره کرد و گفت وظیفه ی دولت ایجاد زیرساخت هاست و  برای اینکه توسعه ی منطقه ای شکل بگیرد بایستی بخش های اقتصادی فعال گردد.

حسینی ادامه داد: بایستی ظرفیت های شهرستان شناسایی و پروژه های قابل سرمایه گذاری تعریف شوند و نسبت به جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی اقدام کرد.

 

وی در رابطه با ایجاد  منطقه ی ویژه ی اقتصادی در سردشت نیز گفت: این طرح در دولت تصویب نهایی شده و در کمیسیون اقتصادی نیز تأیید شده و بناست در صحن علنی مجلس مطرح گردد که می تواند یکی از ظرفیت های خوب برای توسعه ی منطقه باشد.