به مناسبت هفته دولت نشست فرماندار با فعالین سیاسی، اجتماعی و سازمانهای مردم‌نهاد در سالن آمفی تئاتر اداره فر هنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد

 

در این نشست که در پی فراخوان عمومی برای دعوت از مردم وبا حضور روسای ادارات و اقشار مختلف برگزار شد  مطالباتی در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و عمرانی شهرستان مطرح گردید.

 

در این نشست که بیش از پنج ساعت به طول انجامید، بصورت تریبون آزاد فعالان مردمی بدون محدودیت زمانی سخن گفتند و پدیده زمین خواری و جنگل خواری و تعارض به حریم جنگل ها و محدوده شهرها و روستاها، وضعیت بحرانی راههای مواصلاتی، مسائل و‌مشکلات اقتصادی کشور و به تبع آن شهرستان، مرز و‌رسمی شدن آن، مسدود شدن معابر موقت مرزی و مسائل و‌حواشی مربوط به کولبری، اهمال در پیشرفت مساکن مهر و مشکلات تعاونی ها، نبود امکانات اطفاء حریق و حفاظت از جنگل ها، عدم توجه به پتاسیل های شهرستان در حوزه گردشگری، نبود امکانات تفریحی و رفاهی، وضعیت نامطلوب ترافیک شهر سردشت ،  لزوم تشکیل انجمن های حمایت از تاکداران، عمران شهری وعملکرد ضعیف شهرداری سردشت، انزوای افراد و عدم نشاط اجتماعی، تغییر طعم و بوی آب آشامیدنی سردشت و نگرانی از بابت آلودگی آن اهم مواردی بودند که مطرح شدند.

 

 در ادامه مسئولین  شهرستان هر کدام به سوالات مطرح شده در حوزه کاری خود پاسخ دادند و تنگناها، مشکلات و خدمات انجام گرفته را تشریح کردند.

 

فرماندار سردشت نیز پس از استماع مطالبات ، نظرات و دیدگاه حاضرین به تفکیک در خصوص موارد مطرح شده توضیحاتی ارائه دادند

 

🔸هدف از این نشست ایجاد فضای صمیمی و تقویت همدلی و مشارکت در تشخیص اولویت های توسعه ای جامعه و انعکاس صحیح برآیند تفکرات جامعه مدنی به مسولان استانی و کشوری و در کنار آن تلاش بیشتر برای رفع برخی کمبودها و مشکلات در سطح شهرستان است.

 

« نژاد جهانی»اظهار داشت: هدف از این نشست بیان مشکلات از زبان مردم و‌ ایجادفضای مشارکت و همدلی در جامعه است و قطعا ما نیز به عنوان نماینده دولت پیگیر مطالبات و انعکاس دغدغه های مردم به سطوح عالی استان و مرکز هستیم.

 

🔸مبارزه با زمین خواران و جنگل خواران بسیار  سخت، طاقت فرسا و هزینه بر است اما شدنی است و در طی یکسال گذشته دستاوردهای خوبی داشتیم.

 

وی در رابطه با پدیده جنگل و‌ زمین خواری که یکی از مباحث این نشست با بیشترین فراوانی بود، گفت:

مبارزه با زمین خواران و جنگل خواران بسیار  سخت، طاقت فرسا و هزینه بر است و لی استراتژی مدیریت شهرستان این است که با جدیت با چنین مواردی برخورد و حتی با پیگیریهای قضایی برخی از این سرمایه ها ی مورد هجمه واقع شده  را برگرداند.

 

وی اضافه کرد: عمده پرونده های زمین و جنگل خواری مربوط به دوره های گذشته است و حتی برای برخی از مناطق جنگلی که در گذشته به منظور  ساخت و ساز با حضور مسئولان کلنگ زنی شده اند محکومیت به نفع اراضی ملی صادر شده است.

 

جهانی سفارش برای بخشش زمین خواران و متصرفان جنگل و مراتع را امری ناپسند عنوان کرد و گفت: فعالان مدنی، معتمدین و ریش سفیدان بایستی در این خصوص ورود پیدا کرده و با فراگیر کردن فرهنگ نفی آسیب به اراضی ملی، طبیعت سبز شهرستان را به نسلهای آینده انتقال دهند.

 

🔸فعالین شهرستان به تشکیل سازمانهای مردم نهاد همت گمارند

 

وی فعالین مدنی شهرستان را به تشکیل سازمان های مردم نهاد در زمینه های مورد نیاز جامعه تشویق کرد و گفت: در سال گذشته بیشترین مجوز سازمان مردم نهاد از سوی فرمانداری صادر شده و در این راستا محدودیتی وجود ندارد.

 

🔸با حمایت از نماینده قدرت و نفوذ وی را برای پیگیری مطالبات ‌‌شهرستان افزایش دهیم

 

وی در  پاسخ به انتقاد از حضور و عملکرد نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور نماینده در شهرستان به تنهایی  آیتم مناسبی برای ارزیابی نیست و بایستی ارزیابی بر اساس ترکیبی از شاخص‌های مختلف از جمله میزان طرح های پیشنهادی امضا شده توسط وی، میزان پیگیریها ، تعامل با وزارتخانه ها و ادارات کل و.....صورت  گیرد. و باید با حمایت های جمعی نفوذ و قدرت ایشان  را برای تعقیب  منافع شهرستانی بیش از پیش تقویت کرد

 

🔸نمایه سردشت به نگین سبز کردشگری غرب کشور" تبدیل شده است

 

وی در رابطه با گردشگری شهرستان گفت: برای این حوزه برنامه های بلندمدتی ترسیم شده و حتی نمایه شهرستانی به "سردشت، نگین سبز غرب کشور" تبدیل و با مکاتباتی که انجام شده اعتباراتی در این خصوص در بودجه 97 گنجانده شده است.

 

فرماندار سردشت ادامه دادفرصت گردشگری سد سردشت با تعریف تامین آب شرب از مخزن سد به نوعی از شهرستان گرفته شده و به دنبال اصلاحات و راهکارهایی در این خصوص هستیم. طرح مطالعات جامع گردشگری در حاشیه سد سردشت در حال بررسی و انجام است.

 

🔸انتقادات در حوزه شهرداری سردشت بجاست

وی انتقادها در خصوص وضعیت کنونی شهرداری شهر سردشت را به حق دانست و گفت: سالهاست که مسیر سقوط شهرداری سردشت شکل گرفته است.

جهانی تصریح کردمنشا بسیاری از مشکلات شهرداری در یک دوره و‌مقطع خاص رخ  داده اما کسانی هستند که باز هم در مقام دفاع از عملکرد آنها اقدام می کنندبهر حال  اگر اراده ای برای بازسازی شهرداری در بدنه این سازمان وجود داشته باشد با تمام توان حمایت میکنیم.

 

🔸شوراها برآیند رای مردم هستند مراقب وجه اجتماعی و‌منزلت شغلی خود باشند

 

جهانی با توصیه به شوراهای اسلامی دوره پنجم شهر سردشت گفت: شوراها برآیند رای مردم هستند و اگرچه در بسیاری موارد مظلوم واقع شده اند اما هنوز تیمی رفتار نمی کنند و در وضعیت کنونی که شهرداری با آن مواجه است باید طوری عمل کنند که وجه اجتماعی و منزلت شغلی را حفظ و عملکردشان زیر سوال نرود.

 

🔸شهرداری سردشت مانند بیماری است که تمایل به بهبود ندارد

 

وی تلاش ها و پیگیریهای خود را برای بهبود وضعیت فعلی شهرداری سردشت برشمرد و‌گفت: جلسات متعددی با شورا و شهرداری سردشت  برگزار و حتی بسیاری از مدلهای آماری و‌توسعه ای را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف برای ایجاد درآمد  پایدار، واگذاری امورات به  بخش خصوصی، مدیریت فرصت های شهرستانی بیان شده است اما متاسفانه بدنه شهرداری بیماری است که تمایلی به بهبود و‌مداوا ندارد و این شرایط بدون تعارف بسیار خسته کننده و وقت گیر است.

 

🔸به عنوان نماینده دولت در شهرستان بابت راههای مواصلاتی از مردم پوزش می طلبم 

 

فرماندار سردشت ادامه داد:وضعیت راههای شهرستان که از استاندارد استانی نیز پایین تر است مورد انتقاد ما هم است و متاسفانه علیرغم پیگیریهای مسئولین این حوزه در شهرستان سطوح بالاتر و اداره کل راه و شهرسازی در این خصوص اهمال کرده و پاسخگو‌نیست.

 

🔸تاوان پاسخگویی و‌شفافیت نباید مظلومیت مطلق باشد

 

جهانی به حضور رئیس جمهور محترم در مجلس شورای اسلامی و پاسخ به نمایندگان اشاره داشت و‌گفت: رئیس جمهور محترم با کمال احترام ومتانت به سوالات نمایندگان پاسخ داد و اخلاق مداری را در برخورد با مجلسیان پیشه کرد اما نمی بایست تاوان پاسخگویی و‌شفافیت  مظلومیت مطلق باشد. دولت با شفافیت و سلامت کامل در مقابل هجمه های اقتصادی ، روانی و بین المللی صادقانه تلاش میکند.

 

🔸افزایش بی رویه نرخ ارز حاصل بار روانی است که به جامعه تحمیل می شود

 

وی با بیان اینکه منکر مشکلات اقتصادی نیستم خاطر نشان کرد: شرایط اقتصادی و ارزی کشور به نحوی نیست که زمینه ساز این نوع نوسانات  ارزی باشد بلکه افزایش نرخ  حاصل بار روانی است که برنامه ریزی شده به جامعه ما تحمیل می شود.

 

🔸برجام و سیاست خارجی دولت تدبیر و امید یکی از افتخارات تکرار ناپذیر تاریخ کشور است

 

فرماندار سردشت گفتشکاف بین اروپا و امریکا بر سر ایران بیانگر حسن نیت و پایبندی ما  به تعهدات برجام است که این به تنهایی یکی از دستاوردهایمان در سیاست خارجی بوده و مسلما  برجام یکی از افتخارات تکرار ناپذیر تاریخ کشور و رییس جمهور روحانی است.