مراسم گرامیداشت روز روستا در روستای گردشگرپذیرچکواز توابع بخش وزینه سردشت با حضور شورای اداری و اهالی روستا برگزار شد.

 

فرماندار سردشت در این مراسم اظهار کرد: هدف از بزرگداشت روستا توجه به جوامع روستایی است که نقش پررنگی در جریان انقلاب و حوزه های سیاسی دارد که بعد از سالها و تجربه تکنولوژی و تغییر شرایط زندگی، اما همچنان کلید پیشرفت کشور خاک روستاها و دستان پینه بسته کشاورزان مستقر در آن است.

نژاد جهانی افزود: در شرایط اقتصادی کنونی که حوزه اقتصادی و تولیدات روستایی کمترین تاثیر را در حوزه مسائل تحریم و تهدیدها به خود دیده اند توجه به کشاورزی روستاهای مستعد می تواند فرصت جدی را پیش روی قرار دهد که این ظرفیت در روستاهای شهرستان سردشت به شدت مضاعف است.

وی بیان کرد: مهمترین سلاح به عنوان ابزار زیرساختی اقدامات امنیتی برای دفاع از مرزها وجود روستاهای آباد و جمعیت موجود در آنها است چون تجربه نشان داده که سرازیرشدن ثروت های ناشی از کشت محصولات جدید با بهره وری مناسب سبب افزایش احساس ملی و دفاع از دستاوردها می شود.

جهانی در رابطه با توسعه مشاغل روستایی و عشایری در سردشت تصریح کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۱۱۲ درصد از تسهیلات روستایی و عشایری در این شهرستان جذب و هزینه شده است.

وی افزود: ۹۰ میلیارد ریال برای حدود ۱۰۰ پرونده در سالجاری توسط بانکهای عامل پرداخت شده که حدود ۳۰ میلیارد ریال دیگر نیز در مرحله تکمیل پرونده و پرداخت است.

وی گفت: آزمایشهایی که از خاک کشاورزی سردشت به عمل آمده نشان از ظرفیت و استعداد آن برای برداشت محصولات استراتژیکی دارد که می تواند در ثروت آفرینی ملی و منطقه ای نقش بسزایی داشته باشد به همین خاطر د ر راستای بازنگری اطلس کشت شهرستان هستیم.

وی بیان کرد: در سردشت ۱۲۶ نوع انواع گیاهان دارویی کوهستانی شناسایی شده است که با بازنگری اطلس کشت شهرستان درصدد هدایت بخشی از سیاست های کشت به این سمت هستیم و همچنین تولید محصولات منحصر به فرد و ارگانیک دیگر همچون انگور سیاه سردشت و سماق به منظور معرفی، کارکرد و رشد تولیدات آنها به خاطر ارزش افزوده ای که دارند.

جهانی اضافه کرد: در رابطه با کشت محصول برنج خشک با آبیاری قطره ای مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد این شهرستان ظرفیت کشت و برداشت دو بار در سال این محصول با عملکرد ۵ تن در هکتار را دارد.

وی همچنین در مورد جاده های آنتنی روستایی گفت: ۱۴ روستایی که حدود یک تا ۵ کیلومتر با جاده های اصلی آسفالته فاصله دارند شناسایی شده و طبق اولویت بندی در کمیته برنامه ریزی شهرستانی کدی را به عنوان جاده آنتنی روستایی دریافت کرده اند که مسیر روستای چکو هم یکی از آنها است.

وی تصریح کرد: شهرستان سردشت به علت طولی بودن، پراکندگی روستاها و موقعیت کوهستانی آن همواره هزینه های بیشتری نسبت به سایر شهرهای همجوار به آن تحمیل می شود و روستاها با پرداختی بیشتر متاسفانه خدمات کمتری را دریافت می کنند که این امر نیازمند دخیل کردن این نوع محدودیت در برنامه ریزی های کلان است.

همچنین در این برنامه اهالی روستا به بیان مشکلات خود پرداختند که بهسازی منبع آب روستا که مدتی است ترک برداشته، مدرسه تخریبی روستا که در سال ۹۰ در لیست سازمان نوسازی استان قرار گرفته اما متاسفانه در این وضعیت باقی مانده، مسیر ۸۰۰ متری سنگلاخی تا داخل روستا و عدم اجرای طرح هادی روستا علیرغم وجود مصوبه آن از جمله مهم ترین مشکلات قابل بحث اهالی روستا است.

 

مدیران ادارات خدمات رسانی در حوزه روستا ضمن ارائه گزارشی از عملکرد ادارات متبوع در آن روستا به مطالبات آنان پاسخ دادند.

 

روستای چکو مشرف بر دامنه کوهستانی بلند و در منطقه جنگلی و حفاظت شده میراباد سردشت و در دهستان گورک نعلین قرار گرفته است. تعداد ۸۴ خانوار با ۴۱۲ نفر در آن زندگی کرده و محصولات کشت شده عمده روستا گندم، گردو، سیب و یونجه است.

این روستا در فاصله ۵۴ کیلومتری از مرکز شهر سردشت و در ۸۰۰متری محور آسفالته سردشت به پیرانشهر قرار دارد که در شرق آن روستایسوستان سفلی، در شمالغرب روستای هایشیوه سر و سیپکانو در جنوب شرقی نیز روستایبیلوکهقرار گرفته است.

 

رودخانه دائمی زاب کوچک مارپچی وار انگاری اطراف روستای چکو را احاطه کرده در پایین دست آن به شکل زیبایی حرکت می کند که تلاقی چشم نوازی از آب، کوهستان و جنگل های متراکم انبوه را درست کرده است.